Bezmála tři miliardy korun hodlají v letošním roce investovat do modernizace a nových zařízení v Třineckých železárnách. Dokončeny budou také rozsáhlé ekologické investice do odprášení provozů, do nichž huť vloží miliardu korun. Necelé dvě miliardy pak budou směřovat do výrobních provozů. Celkové investice se vyšplhají na 2,8 miliardy korun.
Výrobní program firmy se v posledních letech zaměřuje na zvyšování přidané hodnoty výrobků. „Investice do nových technologií, a tedy zvyšování finalizace našich výrobků do vyšších kvalit se nám vyplácí. U zákazníků je o takto upravené ocelové produkty zájem, díky tomu si udržujeme své postavení na světových a hlavně evropských trzích,“ podotýká generální ředitel hutě Jan Czudek.
Z toho důvodu bude fabrika letos stavět dvě nové žíhací pece, což ji přijde na 200 milionů korun. „Nové pece rozšíří žíhací kapacitu. Žíhání je tepelný proces, který zlepšuje technologické a materiálové vlastnosti našich výrobků, tedy zejména drátu a tyčové oceli, které patří k našim nejprodávanějším výrobkům,“ dodává ředitel pro investice a strategii Radek Olszar. Žíhané tyče jsou určeny pro tváření za studena a nachází uplatnění zejména v automobilovém a strojírenském průmyslu.
Na podzim začne další velká investice v celkové výši 1,2 miliardy korun, z nichž se letos proinvestuje asi třetina. Generální oprava jedné ze dvou koksových baterií s označením KB 11 s kapacitou 350 kilotun suchého koksu za rok prodlouží její životnost o dalších 20 let. Kromě nových investic čeká producenta největšího množství oceli v ČR řada významných oprav stávajících zařízení. K důležitým patří obnova plynočistírny na obou konvertorech ocelárny, které jsou již zastaralé. Nová technologie přispěje ke snížení emisí znečišťujících látek.