Ministr dopravy Ivan Bednárik vyzval eurokomisaře pro udržitelnou dopravu Apostola Tzitzikostasova k podpoře železniční nákladní dopravy v Evropské unii. Podle jeho slov stále klesá podíl přepravy nákladu po železnici a je nutné zahájit politické debaty o konkrétních opatřeních na její podporu na evropské úrovni.
Český ministr přitom zdůrazňuje potřebu koordinovaného postupu, vyšších investic do infrastruktury, lepší přeshraniční koordinace i posílení multimodality, interoperability a digitalizace. Ministerstvo dopravy od začátku roku intenzivně jedná se svými evropskými partnery a připravuje soubor konkrétních návrhů podpory, který chce ministr představit na červnovém zasedání Rady EU pro dopravu.

Podíl železnice na nákladní dopravě v Evropské unii dlouhodobě klesá a aktuálně se pohybuje kolem 16 procent. Problémy hlásí všichni dopravci napříč Evropou, a to i v tradičně silných železničních zemích, jako jsou Rakousko či Německo, a mimo EU například Švýcarsko.

„Pokud chceme tento trend zastavit, musíme jednat rychle a koordinovaně. Potřebujeme cílené investice do páteřní sítě TEN-T a terminálů, efektivnější řízení kapacity na tratích, skutečnou prioritu pro mezinárodní nákladní vlaky a výrazný posun v digitalizaci a interoperabilitě. Zásadní je také podpora kombinované dopravy. Bez těchto koordinovaných kroků bude železnice dál ustupovat silnici,“ zdůrazňuje ministr dopravy Ivan Bednárik.






