Skupina OLTIS Group od počátku letošního roku zahájila společně se svými partnery práci na třech nových projektech výzkumu a inovací. Dva z těchto projektů jsou realizovány v rámci podprogramu INTER-EUREKA.
Cílem projektu TIARA, který OLTIS Group řeší pod vedením společnosti LEVEL z Náchoda ve spolupráci s Tatravagónkou Poprad, je vybavit železniční vozy telematickými a senzorickými funkcemi a položit tak základ komplexního řešení pro sledování provozních parametrů železničních vozů.
Oproti tomu bude v projektu DIGIMON ve spolupráci s varšavskou Politechnikou řešit digitalizaci multimodálních logistických center. Cílem je zlepšit stávající informační toky v rámci terminálů i celého multimodálního logistického řetězce pomocí implementace nových IT technologií a tím zároveň podpořit rozvoj interoperability dopravních služeb a současně i přechod ze silniční dopravy na další druhy doprav, zejména železniční dopravu.
Třetím novým projektem je AISTAR, se kterým uspěl OLTIS Group pod vedením ČD Cargo a ve spolupráci s Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice v první veřejné soutěži programu Doprava 2030, jehož realizátorem je Technologická agentura ČR. Tento projekt se zaměřuje na využití umělé inteligence v rámci dispečerského řízení železniční nákladní dopravy, a to konkrétně v procesech krátkodobého plánování a operativního řízení plánovaných kapacit, zákaznických priorit, kapacit v lokalitách a dostupných kapacit dopravní cesty.