Nové CNC obráběcí stroje pořídí do konce příštího roku společnost Bohemia Rings v obci Zámrsk na Pardubicku. Celková investice přesáhne 60 milionů korun, z toho 20 milionů korun firma vynaloží už letos.
Investice souvisí s nebývalým rozvojem v oblasti větrné energetiky, kde rostou požadavky na velikost větrných elektráren. „Stále větší rozměry otočných spojení pro listy a gondoly větrných turbín vyžadují výrobu kruhů, které na trh dodáváme. Naše CNC stroje už umí obrábět do velikosti 3,65 metrů. Pětimetrový průměr CNC obráběcího centra nám umožní zvýšit kapacitu a možnosti obrábění takzvaně na čisto v průměrném rozsahu od tří do maximálně pěti metrů. Zlepší se tak naše konkurenceschopnost na trhu,“ vysvětluje Pavel Straszak, jednatel společnosti Bohemia Rings.
Neméně důležitým smyslem investice do nových strojů je zvyšování přidané hodnoty produktů, které zákazníkům firma nabízí. Nové CNC stroje jsou také výkonnější. Největší průměr válcovaného kruhu ve firmě zatím dosahuje čtyř metrů. Podle jednatele společnosti se dá předpokládat, že požadavky na zvětšení průměru budou narůstat.
Kromě modernizace pamatuje firma také na ekologický provoz výroby. Už v letošním roce pořídila tři vozíky poháněné na CNG, které jsou v provozu 16 až 18 hodin denně. „Jedná se o významné snížení emisí výfukových zplodin, které jsou v souladu s novými evropskými požadavky na ekologizaci dopravy a snížení obsahu CO2 v ovzduší. Zároveň jde o zlepšení pracovního prostředí našich zaměstnanců, kteří vozíky obsluhují,“ doplňuje Pavel Straszak. Další vozíky na CNG pohon firma plánuje pořídit i v následujících letech v celkové hodnotě přesahující 9 milionů korun.
Bohemia Rings je od letošního března v pořadí již třicátou dceřinou firmou Třineckých železáren, které ji odkoupily ještě pod původní značkou Brück AM. Logo Bohemia Rings spojené s logem mateřské společnosti tradičních tří kladívek v kruhu firma oficiálně používá od září.
Z třinecké oceli vyrábí komponenty v oblasti přesného strojírenství především pro sektor větrné energetiky, jako jsou například ložiskové kroužky, umí vyrobit také příruby pro ponorku, vodovodní síť, pláště pro kosmické rakety i speciální komponenty na CT tunely ve zdravotnictví.
Ročně odebere z mateřské společnosti přibližně 19 kilotun oceli, což představuje 73 % spotřeby firmy. Objem by měl postupně narůstat, Třinecké železárny investovaly do nového licího proudu o průměru 600 mm, který umožní dodávat na trh ocelové kontislitky žádané právě v segmentu větrné energetiky.
Bohemia Rings zaměstnává více než 260 lidí. Loňské tržby přesáhly jednu miliardu korun. Přes 90 % produkce směřuje na export, nejčastěji do Německa, Španělska, Brazílie, Mexika, Běloruska a dalších zemí.