Rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a obnova válkou zničené infrastruktury. To byla hlavní témata jednání ministrů zemí Mezinárodního dopravního fóra, které se uskutečnilo v polském Řešově. Českou republiku zastupoval ministr dopravy Martin Kupka, který představil českou dopravní pomoc Ukrajině v průběhu uplynulého roku. V rámci jednání se ministr Kupka také sešel se svými kolegy z Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.
„Už přes rok trvá barbarská ruská agrese vůči Ukrajině. Od prvního dne Česká republika pomáhá Ukrajincům s obranou a obnovou jejich území, a to i v oblasti dopravy. Poskytujeme provizorní mosty, které nahrazují zničenou infrastrukturu. Podílíme se na transportu ukrajinského obilí na světové trhy. České tramvaje a autobusy pomáhají ukrajinským městům obnovovat vozový park systémů hromadné dopravy. V dopravní pomoci jsme připraveni pokračovat i nadále,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Zástupci více než 20 států ze tří kontinentů, kteří se na polsko – ukrajinské hranici sešli, řešili také možnosti budoucího obnovení dopravních a logistických tras spojujících Ukrajinu s Evropu a světem. „Válka na Ukrajině nám ukázala, jak důležité je mít kvalitní dopravní spojení mezi zeměmi EU a jejich sousedy. Proto jsme v revizi celoevropské dopravní sítě TEN-T, kterou jsme vyjednali během našeho českého předsednictví EU, zahrnuli Ukrajinu a Moldavsko do systému evropských dopravních koridorů,“ připomněl ministr Kupka.
Kromě samotného jednání ministr Kupka také navštívil hraniční přechod Korczowa-Krakovets, který představuje klíčový hub pro přesun humanitární pomoci a vybavení na Ukrajinu. „Hraniční přechod Korczowa jsem navštívil téměř přesně po roce. Loni v březnu jsem zde viděl tisíce lidí, kteří prchali před válečným běsněním. Dnes jsem zde byl svědkem propracovaného logistického systému, díky kterému Ukrajina získává tolik potřebnou materiální pomoc skrze Solidarity Lanes,“ uvedl po návštěvě ministr dopravy.
Na okraj společného jednání se ministr Kupka sešel i se svými protějšky z Ukrajiny, Velké Británie a Švédska. S náměstkyní ukrajinského ministerstva infrastruktury Oleksandrou Azarkhina mluvil o zapojení českých firem do obnovy poničených silničních a dálničních mostů. Řešili také možnost pomoci s výcvikem ukrajinského leteckého personálu. Hlavním tématem jednání s britským ministrem Markem Harperem byly britské zkušenosti s výstavbou vysokorychlostních tratí a spolupráce v oblasti železnice. Se švédským ministrem infrastruktury a bydlení Andreasem Carlsonem pak ministr Kupka hovořil o aktuálním stavu vyjednávání změny emisní normy EURO 7.