Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) zavede v Berlíně na linkách metra U5 a U8 systém řízení vlaků založený na systému CBTC (Communication Based Train Control – řízení vlaku založené na komunikaci). Moderní systém Trainguard MT CBTC, který umožní poloautomatizovaný provoz s úrovní automatizace GoA2, dodá společnost Siemens Mobility na linku U5 do roku 2029 a na linku U8 do roku 2032. Kapacita obou linek se zvýší přibližně o 30 procent.
Hodnota zakázky je přibližně 200 milionů eur a jsou připraveny i dlouhodobé smlouvy na údržbu technologie. Technicky vzato, CBTC umožňuje intervaly mezi vlaky kratší než 100 sekund. Technologie rovněž výrazně zlepší spolehlivost a dochvilnost obou linek metra. Siemens Mobility provede konverzi během běžného provozu, což umožní na obou linkách největšího německého metra nerušený provoz vlaků, a to po celou dobu trvání projektu.
„Investice do naší špičkové technologie CBTC pro metro je skvělou zprávou pro cestující v Berlíně. Díky ní budou moci vlaky na linkách jezdit v poloautomatizovaném režimu s intervaly každých 100 sekund. To znamená zvýšení kapacity pro cestující v Berlíně o 30 procent i optimální odpověď na zvyšující se požadavky na ochranu klimatu a rostoucí potřeby mobility. Naše osvědčené systémy CBTC pro metro už fungují v mnoha velkých městech po celém světě včetně Singapuru, Paříže a New Yorku,“ řekl Michael Peter, CEO společnosti Siemens Mobility.
Linky BVG U5 a U8 budou vybaveny systémem Trainguard MT po celé délce trati 40 kilometrů, zahrnující všech 26 stanic na lince U5 a 24 stanic na lince U8. Siemens Mobility kompletně nahradí stávající signalizační systém svou digitální technologií CBTC, která umožní efektivnější a centralizované monitorování provozu a vyšší úroveň automatizace a konektivity.
Po instalaci systému bude poloautomatizovaný provoz umožňovat vlakům nepřetržitou komunikaci se stacionárním zařízením, automatický provoz podle přesně stanovených bezpečnostních intervalů, provést nouzové brzdění a autonomní akceleraci a brzdění. Řidič se tak může soustředit na nástup a výstup cestujících, vizuálně sledovat trasu a v případě nouze zasáhnout. Díky využívání reálných dat o poloze vlaků a jejich rychlosti může být na trati provozováno více vlaků s kratšími časovými rozestupy.