Společnost Siemens Mobility Česká republika získala v rámci globálního koncernu nové kompetence v oblasti schvalování kolejových vozidel. Pražské oddělení pro schvalování kolejových vozidel, zaměstnávající odborníky s technickým vzděláním a zkušenostmi s projektovým managementem, bude mít odpovědnost za úplný schvalovací proces kolejových vozidel. A to počínaje sestavením a kontrolou termínového plánu, přes tvorbu a kontrolu rozpočtu, až po plánování a organizaci zkoušek potřebných pro schválení. Důležitou součástí je řízení komunikace mezi společností Siemens Mobility, zkušebními laboratořemi, schvalovacími orgány a zákazníkem.
„Rozšíření kompetencí potvrzuje důležitost role české pobočky v koncernu Siemens Mobility a zároveň důvěru, kterou jsme postupem času v oblasti vývoje a konstrukce kolejových vozidel, železniční infrastruktury a dopravních systémů získali.“ říká Roman Kokšal, generální ředitel Siemens Mobility Česká republika. „Rozšířením našeho technického týmu o další činnosti bude naše společnost zaměstnávat v České republice již více než 500 technických specialistů s vysokou přidanou hodnotou.“
V rámci schvalovacího procesu bude využito úzké odborné spolupráce nového oddělení s oddělením Vývoje a konstrukce, které v tuto chvíli zaměstnává v Praze, Ostravě a Plzni více jak 330 vysoce kvalifikovaných techniků, kteří pracují na projektech pro konvenční i vysokorychlostní železnice. Jde o široké spektrum vozidel od vysokorychlostních jednotek Velaro s nejvyšší provozní rychlostí 350 km/h, až po regionální trakční jednotky z produktových platforem Desiro a Mireo v tradiční elektrické (EMU), akumulátorové (BEMU) i vodíkové (HMU) podobě. Z projektů, se kterými se setkají cestující v ČR, lze kromě známých lokomotiv Vectron uvést i moderní tlakotěsné expresní vozy pro rychlost 200 km/h pro ČD, které budou uvedeny do provozu v letošním roce. Spolupráce při schvalovacím procesu bude probíhat na globální úrovni, a to především s autorizačním týmem Siemens Mobility sídlícím v Německu, který zaměstnává zhruba 80 odborných pracovníků.
Schvalovaní vozidel je důležitým procesem při jejich vzniku. Dopravci mohou na dráhách provozovat pouze vozidla s prokázanou technickou způsobilostí. Proto je součástí plnění zakázky ze strany výrobce nejen včasné dodání vozidla, ale i včasné dodání všech schválení, potřebných pro jeho provoz. Tato schválení jsou podmíněna prokázáním shody produktu s požadavky, tedy úspěšnými výsledky všech zkoušek či kontrolních analýz a výpočtů.
U vozidel městské hromadné dopravy probíhají tyto procesy na národní bázi. U železničních vozidel je od loňského roku možno, na základě účinnosti čtvrtého železničního balíčku právních předpisů, kromě národního schvalování využívat i nově vytvořený institut jednotného evropského schvalování. To je završeno vydáním Povolení k uvedení vozidla na trh (APM) u Agentury Evropské unie pro železnici (ERA). Tato agentura spolupracuje v průběhu schvalovacích procesů s jednotlivými národními orgány v zemích, ve kterých má být provoz předmětného vozidla povolen, což je v případě České republiky Drážní úřad.